Orange day uppmärksammar våld mot kvinnor och flickor
Våld i nära relationer och hedersrelaterat våld är en viktig fråga året om. På torsdag den 25 november uppmärksammar vi frågan lite extra runt om i staden som en del av den internationella kampanjen Orange Day.
På torsdag kan du som besöker en fritidsgård eller någon av våra mötesplatser för seniorer se att personalen bär orange t-shirtar. Som en ljus och optimistisk färg används färgen orange för att uppmärksamma våld mot kvinnor och flickor. Våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck är en lika viktig fråga året om. Torsdag, den 25:e november, uppmärksammas frågan lite extra genom den internationella kampanjen Orange Day, som sedan 1999 är FN:s dag för avskaffande av våld mot flickor och kvinnor.
Världen över lyser kända byggnader upp i orange, människor klär sig i orange och engagerar sig på olika sätt för att manifestera mot våldet.
Lyser orange under Mölndals bro
I Mölndal uppmärksammar vi Orange Day genom att bland annat lysa upp körfälten under Mölndals bro och Essity i orange. På våra fritidsgårdar och mötesplatser kan du som vill få mer information om orange day eller prata med personalen om våld mot kvinnor och flickor.
Delar ut boken #Ärduokej
Svenska kyrkan anordnar evenemanget #Orangemolndal i Fässbergs kyrka, där Mölndals stads Fältgrupp och Familjefridsteam kommer att berätta om sina verksamheter. Fältgruppen kommer även dela ut boken #Ärduokej som handlar om våld i ungas relationer.
Klockan 15:30 på torsdag kan du också delta i svenska kyrkans manifestation på torget i Mölndal med tal, musik och namnuppläsning.
Välkommen förbi!
Vill du veta mer om vårt arbete mot våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck kan du följa oss den här veckan på Instagram. Du kan även läsa en intervju med Maria som arbetar i familjefridsteamet.
Kontakt
Mölndals stad
Göteborgsvägen 11-17
431 82 Mölndal
031-315 10 00
kontakt@molndal.se